Call us toll free: +48 74 644 33 39
Top notch Multipurpose WordPress Theme!

Jeśli myślisz o pracy

Jeśli myślisz o pracy

Jeśli myślisz o pracy opiekuna osoby starszej, powinnaś/powinieneś przede wszystkim lubić spędzać czas z osobami w podeszłym wieku i mieć z nimi dobry kontakt. Ważna jest również sama chęć sprawowania opieki nad drugą osobą.

Ponieważ praca opiekuna opiera się na intensywnych relacjach z drugim człowiekiem, wymagana jest bardzo dobra umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z innymi, umiejętność ciągłej współpracy i bezkonfliktowość. Niezwykle istotna jest wrażliwość, cierpliwość, wyrozumiałość oraz empatia. Ponadto konieczna jest życzliwość, uprzejmość oraz umiejętność zdobywania sympatii i zaufania. Opiekun powinien również charakteryzować się sumiennością, obowiązkowością i dużym poczuciem odpowiedzialności. Ważna jest dobra organizacja zarówno własnego warsztatu pracy, jaki i otoczenia podopiecznego.

W pracy na tym stanowisku liczy się także spostrzegawczość oraz umiejętność analizy informacji zebranych podczas rozmowy i obserwacji. Opiekun osoby starszej powinien dość szybko poznać przyzwyczajenia, nawyki i potrzeby podopiecznego dla zapewnienia mu właściwej opieki. Ponadto powinien umieć rozpoznać i zdiagnozować trudności osoby starszej, aby skutecznie ulżyć jej w cierpieniu.

Do wykonywania tego zawodu niezbędna jest także samokontrola, odporność emocjonalna i zrównoważenie. Nawet w bardzo trudnych sytuacjach opiekun osoby starszej nie może ujawniać gniewu, złości czy zniecierpliwienia. Czasem podopieczny w swoich zachowaniach bywa zaskakujący i nieprzewidywalny, a to wymaga dużej podzielności uwagi oraz łatwości przystosowania do zmieniającej się sytuacji. Pomocny może być także szybki refleks i łatwość koncentracji uwagi.

Opiekun osoby starszej powinien również posiadać umiejętność reprezentowania drugiej osoby oraz zdolności negocjacyjne.

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress