Call us toll free: +48 74 644 33 39
Top notch Multipurpose WordPress Theme!

Opiekun

Opiekun

Opiekun osoby starszej to ktoś, kto zawodowo zajmuje się osobą w podeszłym wieku i pomaga jej w radzeniu sobie z codziennymi czynnościami. Zakres obowiązków, które opiekun wykonuje w swojej pracy, bywa bardzo różny i zależy od miejsca zatrudnienia, a przede wszystkim od stanu zdrowia podopiecznego i jego możliwości.

Wśród podstawowych zadań opiekuna osoby starszej należy wymienić: pomoc w utrzymaniu higieny osobistej podopiecznego (mycie, czesanie, ubieranie), dbanie o jego stan zdrowia, podawanie posiłków i leków, karmienie. W sytuacji, gdy podopieczny jest chory lub jest osobą z niepełnosprawnością, zdarza się, że opiekun zajmuje się robieniem zastrzyków, zmianą opatrunków lub rehabilitacją.

Opiekun osoby starszej bardzo często pomaga jej również w codziennych czynnościach domowych, tj. sprzątaniu, myciu naczyń, gotowaniu, czasem również w praniu, prasowaniu czy zmianie pościeli. Zdarza się , że do codziennych obowiązków opiekuna należy załatwianie różnych spraw poza domem osoby starszej. Wówczas opiekun w imieniu podopiecznego odwiedza urzędy, opłaca rachunki, realizuje recepty lub robi zakupy.

Bardzo często opiekun organizuje czas wolny osobie starszej, w ten sposób stara się zmobilizować swojego podopiecznego do większej samodzielności, jednocześnie dbając o jego kondycję psychofizyczną. Dlatego w tej pracy ważna jest energiczność, pomysłowość i kreatywność.

Zadaniem opiekuna jest także kontakt z najbliższą rodziną podopiecznego. Opiekun udziela informacji, w jaki sposób opiekować się osobą straszą, w tym dbać o dobre odżywanie. Udziela również praktycznych wskazówek odnośnie sposobów ułatwienia codziennej opieki.

W zależności od miejsca pracy opiekun osoby starszej może pracować w zespole, w którym oprócz innych opiekunów znajdzie się lekarz, pielęgniarka oraz pozostali specjaliści: fizjoterapeuta, psycholog lub terapeuta zajęciowy. Wówczas jego przełożonym jest kierownik lub dyrektor ośrodka opiekuńczego. Jednak nierzadko zdarza się, że opiekun wykonuje swoją pracę na samodzielnym stanowisku. Dotyczy to przede wszystkim pracy w prywatnym mieszkaniu osoby starszej.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress